Strona Główna ˇ Kategorie NewsówPiątek, Wrzesień 18, 2020
Nawigacja
Strona Główna
Kategorie Newsów
Kontakt
Plan nauczania
..
...
Tabele

Podstawowe pojęcia
Eliksiry od zawsze towarzyszyły magii, W wielu legendach i zapisach historycznych wiedzmy i czarownice sporządzały „nieludzkie” wywary z składników, które po samym usłyszeniu ich nazwy można było uznać za potworne. Wymyślane były różne eliksiry- począwszy od Eliksiru Miłości aż po eliksir opętania. Żeby umieć przyrządzać eliksiry trzeba wiedzieć jedną rzecz – eliksiry nie są popisowym machaniem różdżką i wypowiadaniem odpowiednio odklepanych z pamięci słów. Podstawą eliksirów są kipiący kocioł, i unosząca się z niegoroziskrzona para (nierzadko trująca). Dlatego trzeba pamiętać onajważniejszej zasadzie ucznia – Nie sporządza się eliksirów pochopniei bez kontroli nauczyciela. Źle sporządzony eliksir może mieć niebezpieczne konsekwencje dla nieostrożnego maga.
Sporządzanie mikstur i eliksirów – poza różdżką i wiedzą w głowie – od zawsze należały do podstawowego wyposażenia warsztatu maga.W wielu podaniach wspomina się o czarownicach, które przygotowywały eliksiry mające pomóc w przemianie, zapewnić nieśmiertelność czymłodość.. Średniowieczne legendy i podania mówią o eliksirach nasennych, miłosnych, zapomnienia oraz zazdrości.
Samo słowo „eliksiry” pochodzi z łaciny. Wyraz „elixir” oznaczał płyn,który ma zapewniać młodość oraz długie życie. Podstawą magicznych właściwości eliksirów były bardzo realne skutki działania pewnych substancji na ludzkie ciało i zmysły. Toniki sprowadzające sen iwywołujące halucynacje, mieszaniny powodujące paraliż, przyśpieszające albo spowalniające bicie serca czy też odurzające były znane od dawna imogły leczyć, jak i szkodzić. Nietrudno sobie wyobrazić, że przyodpowiednim doborze składników taki eliksir mógłby więc spowodowaćzmiany w wyglądzie. W wielkim skrócie mówi się więc, że eliksiry to niezwykle wywary ze zwykłych składników.

Wśród podziału eliksirów wyróżniamy grypę zwana antidota oraz jej przeciwieństw – trucizny.Trucizną jest każda substancja ingerująca w prawidłowe działanie któregoś z środkowych układów wewnętrznych człowieka i mająca na celu wprowadzić zmiany w funkcjonowaniu tego układu. Niejednokrotnie zmiany te doprowadzają do śmierci zatrutego. Istnieją trucizny wykrywalne oraz takie, których praktycznie nie można wykryć.
Przeciwieństwem trucizny jest antidotum. Ma ono za zadanie przywrócić zaatakowany układ środkowy do prawidłowego funkcjonowania. Przeważnie najważniejszym składnikiem antidotów przeciw truciznom i eliksirom jest bezoar, kamień tworzący się w żołądku kozy.

Eliksor - błędnie wykonany eliksir. Eliksory są w większości niebezpiecznie dla czarodziejów ponieważ mają tendencję do wybuchów.

Podział eliksorów ze względu na częstotliwość/siłę wybuchu :
X - eliksor mało wybuchowy
XX - eliksor średnio wybuchowy
XXX - eliksor niebezpiecznie wybuchowy

Ingrediencja - to dowolna substancja (eliksir, wywar, napar, nalewka, esencja, ekstrakt, roślina,bądź część pochodzenia zwierzęcego), która jest składnikiem eliksiru.

Wywar - to substancja powstała w wyniku gotowania substancji pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, w celu otrzymania substancji w formie płynnej o właściwościach określonych dla poszczególnych gatunków roślin czy części zwierzęcych.

Napar - to substancja powstała w wyniku zalania suszonych, bądź świeżych ziół wodą o temperaturze od 60 do 100 stopni Celsjusza(każda herbata jest naparem).
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Elena McCarthy © 2006

15798 Unikalnych wizyt

PHP-Fusion v6.01.6 © 2003-2005


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie